Interpretace:
Narození a dětství:
Dospělost:
Důchodový věk:
Kontext:
Lepší zaměstnání: Kromě vyšší dostupnosti zboží a služeb se s lepšími pracovními místy v některých zemích pojí i zdravotní pojištění, placená dovolená a důchodové zabezpečení. Díky lepšímu zaměstnání se také lidé dostávají do společenství, které disponuje finančními prostředky, jež jeho členům jakožto spotřebitelům umožňují sledovat vzorce zdravějšího chování. Důkazy dokládají, že u vzdělanějších dospělých je vyšší pravděpodobnost, že budou mít zaměstnání, které je bude uspokojovat a které bude přinášet vyšší příjmy.
Zdravější sociální prostředí:
Vyšší vzdělání je spojeno s vyšší kupní silou a s přístupem k sítím, které mohou sloužit jako prostředek pro získávání informací. Členy těchto sítí mohou být navíc jednotlivci demonstrující přijatelné chování z hlediska péče o vlastní zdraví. Studie také naznačují, že sociální prostředí ovlivňuje psychické a fyziologické prostředí a celkovou pohodu jednotlivce, Lin, Ensel.
Stávající výzkum dále poukazuje na socioekonomické nerovnosti v duševním zdraví. Jedinci s nižším socioekonomickým statusem mohou být například vystaveni vyšší míře celkového stresu, což jejich duševní zdraví negativně ovlivňuje, Turner, Wheaton, Lloyd.
Zdravější životní prostředí: Domácnosti, jejichž členové dosáhli jen nižšího vzdělání, častěji žijí v prostředí, ve kterém nepůsobí vždy podmínky podporující zdravý životní styl. Jedná se obecně o obtížněji dostupné lokality s omezenějším přístupem ke službám. V některých částech světa se jedná o domácnosti v zemědělských oblastech s nedostatečným přístupem ke zdravotní péči. Dalším faktorem, který může působit na domácnosti s různou úrovní dosaženého vzdělání, je znečištění životního prostředí. V některých zemích se lokality, v nichž žijí rodiny s nižší dosaženou mírou vzdělání, potýkají s vyšší environmentální zátěží a lidé jsou v nich vystaveni působení nebezpečných látek z odpadů, znečištěné vody, znečištěného vzduchu, průmyslových chemikálií a pesticidů, Brulle, Pellow.
Kromě jiného se s nižšími příjmy a nižším dosaženým vzděláním pojí i vyšší míra trestné činnosti. V lokalitách, kde žijí lidé s nižším dosaženým vzděláním, je vyšší riziko násilného chování. Vyšší míra trestné činnosti a pocit ohrožení vlastního bezpečí u obyvatel zvyšuje míru prožívaného stresu.
Shrnutí
Na zdraví jedince působí v průběhu jeho života volitelné i nepřímé faktory, jejichž účinek na zdraví může jedinec moderovat díky svému vzdělání. Životní události v prvních letech života do značné míry ovlivňuje socioekonomický status rodičů nebo pečovatelů. V dospívání získává jedinec vyšší kontrolu nad svým životem a jeho zdravotní stav začíná být ovlivňován hlavně jeho chováním. Vzdělání může poskytovat technické a praktické dovednosti umožňující formovat chování jedince tak, aby následoval zásady zdravého životního stylu. Aby mělo vzdělávání pozitivní výsledky na zdraví celé společnosti, musí být snadno dostupné a srozumitelné, aby jedinci napříč různými společenskými skupinami vnímali odpovědnost za vlastní zdraví.
Interpretace:
Křivka v grafu ukazuje souvislost mezi HDP a nadějí na dožití, což naznačuje, že vyšší ekonomická prosperita s sebou nese delší očekávanou délku života obyvatelstva. Tento trend podporuje hypotézu, že zlepšení životní úrovně spojené s ekonomickým růstem může vést k lepšímu zdravotnímu stavu populace. U velmi chudých států tedy můžeme pozorovat výrazně nižší naději na dožití. V nízkopříjmových státech je obecně nedostatek infrastruktury pro transport energií, limitovaný přístup ke zdrojům čisté vody a špatná dostupnost zdravotní péče. Ekonomické zdroje jsou proto kritické pro zajištění základních životních potřeb a zajištění osobního bezpečí. U vyspělých států naopak pozorujeme výrazně vyšší hodnoty naděje na dožití. Obyvatelé vyspělých států obvykle netrpí nedostatky základních životních potřeb a jejich zdravotní potíže mají jiný charakter, mohou například souviset ve větší míře se stresem, vysokou úrovní urbanizace a životním stylem. Nelineární křivka zároveň ukazuje, že v nižších hladinách HDP jsou s rostoucím HDP výrazné rozdíly v naději na dožití obyvatel. U vyšších hladin HDP pak vidíme, že další nárůst HDP už nemá tak markantní dopad na naději dožití jako u chudých států.
Kontext:
Vliv sociálně ekonomických podmínek na zdraví se realizuje skrz velké množství faktorů, které se mohou výrazně lišit v závislosti na historickém a kulturním kontextu dané oblasti. Díky technologickému pokroku se průměrná délka života během posledních desetiletí kontinuálně zvyšovala. To lze považovat za určitý úspěch, avšak při podrobnějším pohledu zjistíme, že zatímco celková očekávaná doba dožití je na vzestupu, nerovnosti pro jedince v rozdílných socioekonomických skupinách narůstají.
Příčiny pozorovaných nerovností jsou značně komplexní. Významným faktorem je individuální příjem, který má přímý vliv na možnosti jedince zdravě se stravovat, věnovat se volnočasovým aktivitám a obecně volit zdravější životní styl. Zároveň mohou být ekonomicky zajištěné osoby vystaveny výrazně nižší míře existenčního stresu či znečištění životního prostředí. Nerovnosti ve zdraví se tak utváří kombinací biologických a sociálních mechanismů.
Interpretace:
Celkový trend ukazuje, že podíl osob hodnotících své zdraví jako velmi dobré mezi lety 2013 a 2022 postupně roste. To může být pozitivní indikátor celkového vnímaného zdravotního stavu populace.
V každém sledovaném roce existují zřetelné rozdíly mezi jednotlivými kvintily. Pátý kvintil (nejvyšší příjmová skupina) má obvykle nejvyšší podíl osob hodnotících své zdraví jako velmi dobré. Naopak první kvintil (nejnižší příjmová skupina) má nižší procento osob s pozitivním hodnocením svého zdravotního stavu. Nízkopříjmové kvintily rovněž významně pocítily zhoršení zdraví během pandemie covid 19 a pociťují vliv současné krize životních nákladů, zatímco situace ve vyšších příjmových kvintilech je stabilnější.
Kontext:
Ekonomické nerovnosti vytvářejí u jedinců z ekonomicky nepříznivých podmínek znevýhodnění v individuální kontrole nad vlastním zdraví. Lidé s vyššími příjmy tak mají příznivější podmínky pro budování a udržování vlastního zdraví. Příkladem může být život oblastech s nižší úrovní znečištění ovzduší, které mají typicky vyšší cenovou hladinu nemovitostí, Science Direct. Stejně tak je pro osoby s vyššími příjmy snažší dostupnost zdravých potravin, jejichž cena a její růst může být v porovnání s nezdravými potravinami vyšší. Naopak lidé žijící v méně ekonomicky příznivých podmínkách mohou mít omezenou dostupnost vhodných potravin i společenských pohybových aktivit apod. Zároveň mohou být také vystaveni vyšší míře stresu, který negativně ovlivňuje jejich zdraví.
Subjektivně hodnocené zdraví
Definice zdraví se může jevit jako zřejmá v kontextu konkrétní nemoci, ale měřit zdraví jedince jako celek může být značně problematické. V praxi je nicméně třeba se vyrovnat s faktem, že o konkrétní osobě nemáme všechny informace týkající se jejího zdravotního stavu. Proto se v empirických studiích porovnávajích rozdíly ve zdraví mezi různými populacemi často využívá pojem Self-reported health, tedy subjektivně hodnocené zdraví, který obchází informační asymetrii mezi výzkumníkem a dotazovaným subjektem a zároveň řeší rozdílnost individuálních preferencí s ohledem na různé oblasti zdraví. Dotazovaný v podstatě hodnotí svůj zdravotní stav pomocí jednoduchých verbálních kategorií. Ačkoliv se může tento způsob hodnocení zdravotního stavu zdát příliš subjektivní, Self-reported health se naopak ukazuje jako robustní indikátor objektivního zdravotního stavu, Nature.
Interpretace: Můžeme pozorovat výrazné rozpětí doby dožití a zvláště levý chvost, který ukazuje, že v určitých částech republiky je doba dožití stále nižší v porovnání se střední hodnotou. Zároveň můžeme pozorovat významný rozdíl mezi pohlavími, kdy ženy dosahují významně vyšší naděje dožití.
Kontext:
Nerovnosti ve zdraví mezi různými obcemi jsou významným aspektem ve společenské struktuře. V mnoha zemích, včetně Česka, můžeme pozorovat, že zdravotní stav obyvatelstva není rovnoměrně distribuován a existují významné rozdíly mezi různými obcemi. Tato nerovnost může být způsobena řadou faktorů včetně ekonomických podmínek, přístupu k vzdělání, zaměstnanosti, životního prostředí a kvality zdravotní péče.
Obce s nižšími socioekonomickými podmínkami často čelí vyššímu riziku chronických onemocnění, nedostatečnému přístupu k základní zdravotní péči a horším životním podmínkám. Naopak bohatší obce mají často lepší přístup ke vzdělání, k zaměstnanosti a ke zdravotní péči, což může přispět k vyšší kvalitě života a naději na delší život, MENDELU.
Co se týče rozdílů mezi pohlavími, ženy mají tendenci mít naději na delší život než muži. Tento rozdíl může být vysvětlen různými biologickými, sociálními a behaviorálními faktory. Biologicky je známo, že ženy mají obvykle odlišnou biologii v oblasti imunitního systému a hormonálního systému, což může ovlivňovat jejich odolnost vůči některým chorobám a celkové zdraví. Na straně druhé může společenský a kulturní tlak na muže, aby vykonávali riskantnější povolání nebo sporty, přispívat ke zvýšenému riziku úrazů a předčasné smrti. V některých případech může také hrát roli přístup ke zdravotní péči a prevence. Může se stát, že muži vyhledávají zdravotní péči méně pravidelně než ženy, což může ovlivnit průběh a diagnostiku některých onemocnění.
Vytvořené infografiky a zpracovaná data jsou zveřejněna pod licencí CC BY 4.0, to vám umožňuje si materiály stáhnout, upravit a zveřejnit při uvedení původu a odkazu na licenci. Vstupní data však často mají svoji vlastní licenci a je třeba si ověřit pravidla používání.
Ilustrace na webových stránkách: Storyset
Vytvořené infografiky a zpracovaná data jsou zveřejněna pod licencí CC BY 4.0, to vám umožňuje si materiály stáhnout, upravit a zveřejnit při uvedení původu a odkazu na licenci. Vstupní data však často mají svoji vlastní licenci a je třeba si ověřit pravidla používání.
Ilustrace na webových stránkách: Storyset
Vytvořené infografiky a zpracovaná data jsou zveřejněna pod licencí CC BY 4.0, to vám umožňuje si materiály stáhnout, upravit a zveřejnit při uvedení původu a odkazu na licenci. Vstupní data však často mají svoji vlastní licenci a je třeba si ověřit pravidla používání.
Ilustrace na webových stránkách: Storyset